Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novopacké soubory napříč Evropou

10. 10. 2006

Novopacké soubory napříč Evropou

11 dětí sboru Zpívající rybky, Pěvecký sextet rodiny Čančíkovy (rodiče a čtyři dcery) a hodná paní doktorka se naskládali do dvou “maxiaut”, kam se ještě vešlo spousta zavazadel (včetně jídla pro všechny případy!), 4 smyčcové nástroje a další nezbytné věci pro dvanáctidenní putování Evropou.

Konečný cíl cesty: střední Anglie, poslání: řada koncertů, sblížení s rozmanitými lidmi a také bližší poznání cizích jazyků – především angličtiny. I když bylo všechno předem perfektně připraveno, domluveno s hostiteli v Německu, Belgii a Anglii, přesto všichni včetně rodičů dětí prožívali velké napětí: jak to zazpíváme, jak se v rodinách domluvíme, jak se tam jí…? Vždyť ten nejmladší nemá ještě ani devět roků!

Řeknu to už teď na začátku: všechno dopadlo nad očekávání krásně: nejen zpěvem a hudbou, ale i chováním se celá výprava stala jak miláčkem publika, tak rodin, kde byli všichni ubytováni. Zpívalo se v sálech, v kostelích i v improvizovaném prostředí zahrad a nádvoří. Zazněly skladby historické hudby (např. Bach, Mozart, Händel), soudobá hudba (Eben, Prokofjev, Ježek), písně duchovní i lidové, spirituály, a byla to i vynikající reprezentace nejen ansámblu samého, ale i českého hudebního umění.

Potlesk, slzy, dojetí, články v tisku provázely koncerty v německém Kasselu, belgickém Berlare (poblíž Gentu), anglickém Liverpoolu i ve středoanglickém Wakefieldu. Pro děti je toho všeho příliš, než aby teď mohly všechno zažít a ocenit: vždyť také navštívily hrad Wartburg, prolezly bruselské Atomium skrz na skrz, žasly nad Gentským oltářem bratří Eycků, poprvé jely po moři mezi Francií a Anglií! Ale toto bohatství se časem zúročí po stránce společenské, vzdělanostní, estetické i mravní.

Díky vám, Zpívající rybky, díky vám, zpívající a hrající sextete a především díky vám vedoucím, že to tak krásně dopadlo a vy jste přivezli děti zdravé a šťastné!

Milan Uherek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář