Jdi na obsah Jdi na menu
 


Festival s cenou Petra Ebena

28. 1. 2006

Loňského ročníku Mezinárodního soutěžního festivalu adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena se velmi úspěšně účastnila i rodina Čančíkova z Nové Paky.

Ze čtyř světadílů už po čtrnáct let přijíždějí do Prahy vynikající pěvecké sbory na Mezinárodní soutěžní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena. Když její pořadatelé slyšeli před 2 lety na Pecce o rodinném sextetu z Paky, byli vyjímečností jeho složení i kvalitou zpěvu tak zaujati, že pozvali rodinu Čančíkovu do Prahy na letošní ročník.

Bylo to poprvé, kdy zde vystoupilo pěvecké těleso složené ze členů jedné rodiny, naprosto ojedinělé u nás a jen sporadicky se vyskytující (a zpravidla bez velkých uměleckých ambicí) v ostatní Evropě. Přitom je máloco tak cenné a krásné jako pěstování rodinného zpěvu a hudby. Oba rodiče a jejich čtyři dcery (od 13 do 22 let) nejen zpívají, ale i hrají na několik nástrojů.

Slyšeli je posluchači osmi evropských zemí, v Nové Pace pořádají koncerty vážné hudby - ty hlavní o Vánocích a na jaře - a jejich zpěv obohacuje život Jednoty bratrské. Soutěžili však poprvé, a tak byli velmi rozechvělí, jak je mezi 52 zkušenými sbory z celého světa přijme mezinárodní porota. A její verdikt? Stříbrné pásmo a navíc (jako pro jediné) Zvláštní cena za inspirativní a muzikální výkon. Toto uznání je nejen těší, ale i zavazuje. Budou šťastni, když si je přijdete poslechnout a posoudit na některý z příštích jarních nebo vánočních koncertů v sále Jednoty bratrské v Kollárově ulici 456 v Nové Pace. K nim se připojují hosté, zpravidla přední sólisté liberecké opery, a také generace nejmladší - sbor Cvrčci z Nové Paky. Slovem a klavírem je doprovází již tradičně otec a dědeček rodiny Čančíkovy.

Milan Uherek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář