Jdi na obsah Jdi na menu
 


výstava Věry Hörstové

28. 11. 2003
Cesty za krásou: Galerie Aurum v Nové Pace   
Miloslav Bařina   

Velice zajímavou soukromou galerii Aurum letos založil MUDr. Vratislav Čermák v nově rekonstruovaném domě v Pivovarské ulici č. p. 1820, kde provozuje zdravotnické služby, dentální oddělení s laboratoří a fitcentrum na poněkud netradiční úrovni. Ve vestibulu těchto prostor vznikla skutečně pěkná a moderní galerie, jejíž název snad připomíná zubařské povolání podnikatele a zároveň předjímá zlatavou barvu instalačních výstavnických prvků. Vratislav Čermák si jistě od začátku uvědomoval, že výstavnictví v Nové Pace mělo a má své zajímavé tradice a v blízkém okolí žije řada výtvarníků, kteří se chtějí na veřejnosti prezentovat a přinášet i náhodným návštěvníků radost a pěkný zážitek. Základním impulsem byla ovšem láska MUDr. Vratislava Čermáka k výtvarnému umění, která se později přes řadu cest změnila ve vyjádření slovem a fotografií. Po privatizaci bývalého zdravotního střediska mohla být jeho letitá tužba, přes hlavní problémy s financemi a neúměrně dlouhou a složitou rekonstrukcí, letos na jaře realizována.

Galerie byla otevřena 1. května, a hned jaksi symbolicky a na potvrzení záměrů zde první výstavu měl majitelův kolega, zubař a malíř Josef Kubánek. Součástí programu zahájení byl muzikálový recitál dcery novopečeného galeristy Martiny Čermákové za hudebního doprovodu klavíristy Kalmana HorvátařVýstava měla mimořádný úspěch stejně jako další výstava obrazů Vlastimila Mužíčka. 25. října 2003 byla zahájena výstava obrazů malířky z Vrchoviny u Nové Paky, paní Věry Hörstové. Výstavu zahájil akademický malíř Vratislav Jan Žižka, recitoval Mgr. Jiří Brož a zazpíval Pěvecký sextet rodiny Čančíkovy. Výstava bude otevřena do konce letošního roku ve všední dny a v sobotu od 16 do 19 hodin.

Galerie Aurum se nachází ve středisku firmy Centrosan v Nové Pace. Je krásné, když návštěvníci fitcentra, sauny či lékaře nejsou hned vyhnáni do šedivé zimy. Mají čas rozjímat, nechat se inspirovat, ovlivňovat, snít a vydýchat se v útulném baru, kde pochopí, že není jen výtvarné umění módní a rvané do nás sdělovacími prostředky. Souhlasíme se slovy provozovatele galerie: „Vznikl jen nový výstavní prostor. To si myslím, že je i na tak malém městě dobře. Kultury není nikdy dost. Nechám na autorech, kdeže chtějí vlastně vystavovatř“ MUDr. Vratislav Čermák si splnil jeden ze svých snů. Kéž by bylo takových lidí víc.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář