Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novoroční koncert

28. 1. 1997

Novoroční koncert ve sboru JB v Nové Pace

Neděle pátého ledna byla pro mne a pro mnoho milovníků krásné hudby z Nové Paky a okolí nezapomenutelným zážitkem. V nedávno opravené sborové budově totiž proběhl Novoroční koncert, jehož program tvořila hudba baroka a romantismu, koledy a lidové písně evropských národů v podání profesionálních i amatérských umělců, kteří svým v pořadí již druhým vystoupením v cyklu koncertů vážné hudby pořádaných zdejším sborem, výrazně obohatili kulturní život tohoto malého městečka, což je zároveň dokladem toho, že i naše církev může působit v oblastech, které jsou mnohým z nás spíše neznámé, ne-li cizí, což je rozhodně velká škoda.

Během bezmála dvouhodinového koncertu se v pestrém a zajímavě sestaveném programu vystřídalo celkem devět účinkujících. Úvod patřil pěveckému kvintetu rodiny Čančíkovy s provedením staré vánoční koledy a dvou Michnových písní ze sbírky Loutna česká. Tento soubor, který tvoří téměř kompletní rodina novopackého kazatele Bohdana Čančíka, se již několik let věnuje na amatérské, ale velmi dobré úrovni staré a lidové hudbě, v poslední době pod vedením Milana Uherka, známého sbormistra libereckého dětského pěveckého sboru Severáček a upravovatele lidových písní. Ten také celý koncert poutavým a živým slovem provázel a představil se sólovým vystoupením na klavír dvěma skladbami F. Chopina. Technicky náročnou a bravurně zvládnutou Bachovou suitou pro sólové violoncello zaujal někdejší člen Symfonického orchestru Hl. M. Prahy FOK Jan Halama, nyní evangelický farář v Jičíně. Varhanní vstupy patřily profesionální varhanici z Liberce Julii Kobrlové, která nám přiblížila dílo českých barokních a klasicistních skladatelů J.I.Linka, J.K.Kuchaře a B.M.Černohorského. Při pěveckém vystoupení učitelky Misijní školy L. Zinzendorfa v Liberci Lydie Halamové, se možná nejednomu návštěvníkovi vybavily "pohřební" scény z filmu Kolja, neboť zazněly dvě z Biblických písní Antonína Dvořáka a jednou z nich byla právě ona známá "Hospodin je můj pastýř", podaná s opravdových citem a pokorou, přivádějící určitě mnoho přítomných k zamyšlení nad obsahem stále platných, téměř tři tisíce let starých slov Žalmů. Na příčnou flétnu zahrála jednu ze skladeb R. Schumana Lenka Čančíková, členka již zmíněného kvintetu, který během pořadu zazpíval za klavírního doprovodu Milana Uherka, ještě několik písní francouzské a české lidové tvorby. Koncert byl ukončen společným zpěvem předtištěné kancionálové písně "Dobrořeč duše má Pánu" z roku 1665, při němž se celý sál proměnil v jedno pódium, neboť účinkujícími byli v závěrečné části všichni přítomní.

Co dodat na závěr? Snad jen skromné přání, aby tato akce motivovala i jiná místa, kde by se našlo několik dobrých hudebníků a pomocníků schopných promluvit tímto způsobem ke světu. Vždyť duchovní vážná hudba může oslovit a přivést mnohé k přemýšlení o Bohu a jeho oběti pro člověka stejně dobře jako zpívání jednoduchých evangelizačních písní, které třeba nezasáhne tu část lidí, jež se nám v naší církvi, přiznejme si kriticky, spíše nedostává - intelektuály a osobnosti s širokým vzděláním, vytvářející opravdové kulturní duchovní hodnoty. Však dosti již, vraťme se k hudbě. Příští koncert by se měl v Nové Pace uskutečnit zřejmě na jaře. Nechcete se přijít podívat?

Jiří Just

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář