Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studentská směs

26. 1. 2006

Studentská směs

Studenti, mladí muzikanti, vzdali hold a dík Milanu Uerkovi, svému rádci, sbormistrovi a dobrému, citlivému člověku u příležitosti vzácného jubilea – osmdesátin – koncertem, který nazvali Studentská směs.


Studoval na Brněnské univerzitě, později byl jako pedagog a sbormistr na JAMU. Od roku 1954 působil v libereckém divadle F. X. Šaldy jako dirigent, autor scénických skladeb i sbormistr. V roce 1958 založil v Liberci dětský sbor Severáček, se kterým procestoval kus světa. Ve třech světadílech navštívil 22 zemí, získával s ním různá vítězství a ohodnocení.


Manželé Uherkovi natočili v rozhlase i televizi řadu programů. Vychoval a působil
na mnoho generací mladých zpěváků a hudebníků. Milan Uherek je nositelem cen
nejlepšího sbormistra. Věnuje se i publicistice ve svém oboru, přednáškám a členství v porotách mezinárodních soutěží u nás i v zahraničí. V roce 1997 skončil s vedením Severáčku, ale zůstal mu dále věrný jako umělecký poradce.


A jaký vztah má Milan Uherek k Nové Pace? Nejméně třikrát do roka se uskutečňují koncerty v sále Jednoty bratrské, na kterých má velký podíl. Organizuje, zve hosty z okruhu umělců, přátel, radí, nacvičuje, všemožně pomáhá.


Koncert Studentská směs potěšil svým téměř dvouhodinových programem plný sál
posluchačů. Střídala se hudba se zpěvem. Trio Profundo – mladí muži – se střídalo s
dívčím kvartetem Severáčku a hudebními nástroji – klavírem, flétnami, houslemi, trubkou a cembalem. Skladby a písně klasiků vystřídala řada písní národních v úpravě M. Uherka, například Teče voda, teče vháněla do očí slzy dojetí. Závěrečná skladba A. Vivaldiho – Gloria – si mohutným potleskem vynutila opakování.


Část programu patřil rodině Čančíkových. Rodiče a čtyři dcery hrají na nejeden hudební nástroj, zpívají a k sextetu rodiny přibyl další člen, osmiletý syn Jan. Rodina žije v dokonalém souladu a každou volnou chvíli věnuje zpěvu a hudbě. Pan Uherek je ctěn a milován svými nejbližšími (a nejen jimi), celou rodinou Čančíkových, hlavně dětmi, kterým je laskavým a moudrým dědečkem.


Jubilantovi děkujeme a z celého srdce přejeme do dalších let hodně zdraví a tvůrčích
úspěchů.


P.S. Vzhledem k redakční uzávěrce vyjde tento článek až v lednu a my budeme mít
za sebou jistě úspěšný (jako každoročně) koncert vánoční. Zbývá nám těšit se na jarní
nebo májový koncert a pozvat k účasti packou veřejnost.


Zlata Zákoutská

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář